top of page
Szukaj

Ogrody Naturalne - czyli o co w tym chodzi....

  • 23 paź 2024
  • 3 minut(y) czytania

Długo myślałam jak najlepiej opisać ogród naturalny, a tak naprawdę pisząc naturalny chodzi o ogród naturalistyczny. W końcu jest sporo publikacji na ten temat które tyle mówią o tworzeniu tych ogrodów i ich idei. Z tego właśnie powodu postanowiłam zebrać tu w naszym miejscu o ogrodach naturalnych informacje oraz ispiracje na jego temat.Będzie po mojemu tak trochę od serca.


Ogrody naturalistyczne nie są nowatorską ideą ich początki sięgają XIX wieku kiedy to po erze trendów uporządkownych żywopłotów, topiarów (to takie strzyżone formy w najdziwniejsze kształty). Pan William Robinson brytyjski projektant powiedział stop geometrii w ogrodach i tym samym zaczął tworzyć projekty harmonizujące z naturą, które są przedłużeniem tej natury która wlewa się za nasze ogrodzenie.


Współcześnie najwięksi twórcy ogrodów naturalnych to Piet Oudolf, Noel Kingsbury oraz Nigel Dunett.




Po historii czas na konkrety


Gdbym miała opisać jednym zdaniem czym jest ogród naturalny to niemożliwe. Założenie ogrodu to wykorzystanie roślin rosnących w swoistym środowisku wraz z gatunkami które doskonale uzupełnią rodzime i stworzą coś na styl obrazu o bardziej lub mniej łagodnych kształtach.Obrazy te dostarczają niesamowite wrażnia zmysłowe pod względem barwy, pokroju.


Gdbyśmy tylko tworzyli ogrody w opraciu o naturalne środowisko często efekt estetyczny mógłby być niezadawalający choć są też zwolennicy takiego podejścia.Dla mnie osobiście ważne jest inspirowanie się dzikim krajobrazem i łączenie roślin ze znanymi bylinami, trawami czy krzewami. Najbliższe mi jest połączenie trzech nurtów impresjonistycznego, modernistycznego i naukowego- ekologicznego. Tu po środku znajduje się ogród naturalistyczny.


Po estetycznych walorach ogrodu naturalnego czas na jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za tworzeniem takich ogrodów. W dobie potężnego rozwoju cywilizacji człowiek potrzebuje wracać do natury.W Szwecji już od kilku lat w ramach odpoczynku od pracy czy problemów ze zdrowiem psychicznym lekarze przepisjują "zieloną receptę".


To nic innego jak czas na kontakt z naturą, który ma znakomity wpływ na nasz umysł i ciało. Stąd stworzenie dla siebie ogrodu naturalnego jest doskonałym pomysłem. Założone dotychczas duże ogrody cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na obcowanie z naturą, a tym samym zauważamy ogromną potrzebę ludzi do kontaktu z przyrodą.


Ogród naturalistyczny to przede wszystkim bioróżnorodność. Przyczynia się do retencji wody, poprawia jakość gleby. Dobrze dobrane rośliny zmniejszają znacznie nakłady pracy w ogrodzie. Co istotne założenie takiego ogrodu wiąże się z pewnym cyklem i sezonowością gdzie obserwujemy jak zmienia się natura.


Ogród naturalny to świadomą decyzją osoby która daje tej przestrzeni dużo własnego życia , a projektant i właściciel takiego ogrodu jest jedynie opiekunem i świadkiem zmieniającej się przyrody.


W stylu naturalistycznym dominują różne odcienie zieleni połączone z akcentami kolorystycznymi kwitnących roślin oraz beżem i szarością naturalnych nawierzchni. Ważną rolę w ogrodzie naturalnym odgrywa także umiejętna gra światła i cienia. Cienia dostarczają korony wysokich drzew. W takich warunkach odpoczywamy i najlepiej się regenerujemy.


Naturalny ogród to jednak nie tylko zbiorowisko roślinne, ale również miejsce życia zwierząt. Różnorodne nasadzenia, tworzące kryjówki i bazy do żerowania, sprzyjają bytowaniu w okolicy jeży, żab i ropuch, jaszczurek, ptaków czy wiewiórek. Aby ogród był przyjazny dla zwierząt, można umieścić w nim budki i poidełka dla ptaków, domki dla jeży czy hotele dla owadów. 


W ogrodach naturalistycznych korzysta się z naturalnych dekoracji i nawierzchni z materiałów takich jak kamień, żwir, drewno. Można także stworzyć zielone nawierzchnie, porośnięte trawą. Lepiej unikać ekstrawaganckich ozdób, zwłaszcza ze sztucznych tworzyw. Dekoracją ogrodu naturalistycznego mogą być okazałe głazy, konary lub pnie drzewa, wkomponowane w roślinność. Warto wybierać meble wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, sizal, bambus. Zbiorniki wodne powinny mieć postać stawów gęsto obrośniętych roślinnością. 


Naturalność w projektowaniu ogrodów jest ściśle związana także z ekologicznymi trendami w ogrodnictwie. W ogrodzie stworzonym w zgodzie z naturą nie powinno zabraknąć więc zbiornika na deszczówkę czy kompostownika. 


Tworząc ogród naturalny, nie możemy do końca przewidzieć, jak będzie wyglądał za kilka czy kilkanaście lat. Na tym właśnie polega jego piękno – działa w nim sama natura. Naturalne aranżacje roślinne mają charakter otwarty. Nasiona są rozsiewane przez wiatr i ptaki. Do ogrodu często trafiają też siewki z pobliskich łąk i pól. Słabsze rośliny są wypierane przez lepiej przystosowane do lokalnych warunków. Rozrastające się rośliny układają się w fantazyjne kształty. Dzięki temu ogród naturalny nigdy nie jest statyczny, ale dynamicznie zmienia się każdego roku


Pewna niedoskonałość jest wpisana w naturę. To, co uznane byłoby za poważny defekt w ogrodach formalnych (np. kretowiska), jest akceptowane w naturalnych kompozycjach. 

W ogrodzie naturalnym można całkowicie zrezygnować z ogrodzenia, tak by stapiał się z okoliczną roślinnością rosnącą poza granicami działki. Jeśli chcemy ogrodzić posesję, powinniśmy zdecydować się na drewniany płot lub ażurowe ogrodzenie. 


Rozwiązania z naturalnych ogrodów przenikają także do innych stylów. Jeśli więc nie chcemy aranżować całej przestrzeni w stylu naturalistycznym, możemy zagospodarować niewykorzystany skrawek ogrodu na dziki zakątek lub łąkę kwietną, stworzyć naturalną kompozycję w pojemniku lub wykorzystać w ogrodzie naturalne dekoracje i meble. 

 
 
 

Comments


bottom of page