top of page
Szukaj

Dutch Waves czyli holenderskie fale w ogrodzie naturalnym

Rabaty w stylu dutch waves- holenderskie fale to stosunkowo nowy kierunek w projektowaniu ogrodów. Idealnie wplata się w koncepcje. Ogrodów naturalnych, wiejskich czy bylinowych.

Najbardziej znanym twórca i propagatorem tej idei jest Piet Oudolf z Holandii,którego ogrody znane są na całym świecie.

W dużej mierze inspiracje do ogrodów w tym stylu czerpie się z krajobrazów gdzie przyroda faluje na wietrze.



W trendzie projektów Dutch waves najważniejszy jest motyw fali co widać na złączonej fotografii.


Fala wymaga dużych terenów stąd ogrody te najlepiej nadają się na rozlegle połacie ziemii.

Jeżeli w swoim ogrodzie dysponujesz długą rabatą nie musi być szeroka to taki fragment będzie dokonała nadawał się do zagospodarowania w tym stylu.

Motyw fal świetnie spełni się w roli zadarniającej różnego rodzaju pagórki i niedoskonałości terenu uwydatniając ich naturalny pokrój stąd bardzo często polecam tego typu nasadzenia tam gdzie mamy do czynienia w ogrodzie z skarpami

Nie zapominajmy ,że taka idea jest oszczędnością czasu i wody. Minimalizacja odchwaszczania, minimalizacja zabiegów agrotechnicznych i trzymanie wody w glebie to podstawa ku wygodnemu i zrównoważonemu życiu w stylu slow life.


Jakich roślin użyć do rabat w stylu falistym ?

Wszystkie rośliny powinny nadawać rabacie charakter falisty i zaokrąglony , a także móc poddawać się nieco falowaniu na wietrze. Sadzenie tych roślin powinno przebiegać rytmicznie po kilkanście do kilkudziesięciu roślin w fali - rzędzie naprzemiennie w cyklicznych powtórzeniach.


Najpierw potrzeba wykluczyć pewne rośliny, które z racji swoich ciężkich kwiatów nie będą dawać sobie rady na tego typu rabatach, a wyglądem będą nieco przytłaczać charakter. Odpadaja dalie pomponiaste, róże, hortensje. Na tego typu rabatach nie zastosujemy raczej tulipanów mają zbyt ciężkie liście. Osobiście pokusiłabym się o jakieś czosnki o niewielkiej główkach i długich łodygach.




Kwiaty do dutch waves powinny mieć niepozorne kwiatostnany. Dla tych rabat idelanie nadają się :

Verbena bonariensis – werbena patagońska, Echinacea purpurea – jeżówka purpurowa, Rudbeckia fulgida – rudbekia błyskotliwa, Helenium autumnale dzielżan jesienny, Salvia nemorosa – szałwia omszona,Perovskia atriplicifolia – perowskia łobodolistna,Geranium – bodziszek, Aster novae-angliae – aster nowoangielski, Allium schoenoprasum – czosnek

ozdobny i inne.


Drugim moim zdaniem najważniejszym elementem tego typu nasadzeń naturalnych jest użycie dużej ilości traw takich jak poniżej:


Calamagrostis x acutiflora (trzcinnik ostrokwiatowy) – szczególnie odmiana 'Karl Foerster',

Miscanthus sinensis (miskant chiński) – odmiany takie jak 'Gracillimus', 'Morning Light' czy 'Zebrinus' ,Panicum virgatum (proso rózgowate) odmiany takie jak 'Shenandoah' czy 'Heavy Metal' są szczególnie popularne, Sporobolus heterolepis (sporobolus różnobarwny) Deschampsia cespitosa (śmiałek darniowy) – ma delikatne, puszyste kwiatostany, które unoszą się nad kępami liści, tworząc efekt lekkiej mgiełki, Stipa tenuissima (ostnica cieniutka) ,

Schizachyrium scoparium (trzęślica preriowa) i inne.


W projektach typu dutch waves projektuję także drzewa , które dodają naturalnych akcentów. Jednym z ciekawych jest klon cynamonowy o pięknie złuszczającej się korze.


Betula pendula (brzoza brodawkowata) ,Acer griseum (klon cynamonowy) – jego piękna, złuszczająca się, czerwonobrązowa kora i naturalistyczny pokrój pasują do założeń Dutch Wave.

Amelanchier lamarckii (świdośliwa Lamarcka),Sorbus aucuparia (jarząb pospolity),Malus 'Evereste' (jabłoń ozdobna 'Evereste'), Carpinus betulus (grab pospolity) – często formowany w naturalistyczne żywopłoty lub jako samotne drzewo, jest dobrym tłem dla traw i bylin, Salix alba 'Tristis' (wierzba biała 'Tristis'), mój ulubiony Acer campestre (klon polny) – mały, odporne drzewo o zaokrąglonej koronie, doskonały wybór do mniejszych przestrzeni oraz Prunus serrula (wiśnia tybetańska) – ceniona za piękną, błyszczącą korę i delikatny pokrój, który dobrze współgra z niższymi nasadzeniami.


Mam nadzieję,że wykorzystasz zaprezentowany tu zbiór roślin i taką koncepje u siebie w ogrodzie.




 
 
 

Comments


bottom of page